
Współcześnie trudno nam wyobrazić sobie świat bez możliwości dokumentowania otaczającej nas rzeczywistości w formie zdjęć, czy filmów wideo. Obecnie coraz częściej używane są w tym celu bezzałogowe statki powietrzne – drony, bowiem zyskują na popularności dzięki oglądaniu świata z ciekawej perspektywy lotu ptaka.
Jak drony mogą wspomagać pracę służby BHP?
Bezzałogowe statki powietrzne z powodu swojej zwinności oraz możliwości pokonywania niestandardowych i trudnych tras, wykorzystywane są w wielu branżach, w tym również w inspekcjach bezpieczeństwa i higieny pracy. W jaki sposób możemy wykorzystywać drony i ich technologię w usługach BHP i PPOŻ?
Kontrola BHP rozległych obszarów za pomocą dronów.
Jednym z głównych celów wykorzystania dronów ku zwiększaniu bezpieczeństwa jest inspekcja miejsca pracy, które obejmuje duży obszar geograficzny. Oszczędza to wiele czasu, ponieważ dokładna kontrola wymaga przejścia całego terenu. Bezzałogowy statek powietrzny może to zrobić bardzo szybko i jednocześnie wysyłać obraz w czasie rzeczywistym do biura. Jest to sprawniejszy i dokładniejszy sposób przedstawiania i analizowania warunków na placu niż przy pomocy personelu naziemnego.
Drony kontrolują stan BHP na terenach budowy
Często aby dokładnie ocenić zagrożenie potrzeba dokonać obserwacji poprzez inspektora w miejscach wysokiego ryzyka. Przy użyciu dronów można wykryć niebezpieczne warunki, materiały, a także konstrukcje, nie narażając tym samym pracownika kontroli BHP na ewentualne zagrożenie. Wykorzystanie dronów ma zastosowanie w przeglądach konserwacyjnych drapaczy chmur, mostów i wież, do których dostęp może być kosztowny i stwarzać ryzyko upadku pracownika z wysokich budynków.
Najważniejszym celem inspekcji dronów w branży budowlanej jest zebranie, przeanalizowanie oraz w pełni zrozumienie, gdzie należy wprowadzić ulepszenia, aby zapobiegać obrażeniom i śmierci. Inną przyczyną stosowania bezzałogowych statków powietrznych w tej dziedzinie jest planowanie projektów budowlanych.
Bezpieczeństwo lotów dronami
Należy również wspomnieć, że drony może stanowić nowe zagrożenie na miejscu pracy, jednakże dane potwierdzające to ryzyko są jak na razie skąpe. Przyczyniać się do wypadków z udziałem bezzałogowych statków powietrznych mogą niestabilne warunki lotu, wadliwy sprzęt oraz błędy operatora.

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ)
Drony znajdują również zastosowanie w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Bardzo często wykorzystywane są one przez inspektorów ds. PPOŻ w celach sporządzania map sytuacyjnych będących integralną częścią Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego budynku. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego w postaci dronu, możliwe jest nie tylko fotografowanie i wideofilmowanie obiektów i terenów w celach ochrony przeciwpożarowej, ale również kontrolowanie stanu ochrony przeciwpożarowej budynków staje się o wiele szybsze i prostsze. Loty dronami wykonywane przez inspektorów ds. PPOŻ mogą w znacznie krótszym czasie zweryfikować stan zabezpieczeń przeciwpożarowych, postępy prac mogą również precyzyjnie i szybko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu bardzo szybko można uzyskać pożądaną informację w formie zdjęć lub filmów.
Bezzałogowe statki powietrzne to nowe technologie, które mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Najpierw jednak potrzebne są odpowiednie przepisy dotyczące eksploatacji dronów oraz dobre przeszkolenie operatorów, aby bezzałogowe statki powietrzne były wykorzystywane korzystnie w kontrolach BHP. Warto jednak pamiętać, że drony znajdują szerokie wykorzystanie w usługach BHP i PPOŻ.
W firmie BHPlink również korzystamy z dronów renomowanej firmy DJI przy obsłudze zleceń BHP i PPOŻ dla naszych klientów!
Zapraszamy do kontaktu !
