W naszym poprzednim artykule skupiliśmy się na szkoleniach wstępnych BHP. Kolejnym typem obligatoryjnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, których obowiązek przeprowadzenia uregulowany jest przez Kodeks pracy oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy są szkolenia okresowe BHP.
Czym jest szkolenie okresowe BHP?
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 lipca 2004r. art.14-17 definiuje szkolenie okresowe BHP, jako formę kursu mającego na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Kto powinien odbyć szkolenie okresowe BHP?
Pamiętajmy, że tylko systematyczne utrwalanie wiadomości prowadzi do długotrwałego zapamiętania materiału, dlatego tak ważne jest regularne przypominanie pracownikom zasad gwarantujących bezpieczną pracę i ich ochronę.
Do grona osób, które są zobowiązane są do odbycia szkolenia okresowego BHP należą :
- Osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
- Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
- Pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn. Innych urządzeń technicznych, technolodzy i organiszatorzy produkcji;
- Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
- Pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt 1-4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak często należy przeprowadzać szkolenia okresowe?
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników należy przeprowadzać :
- nie rzadziej niż raz w roku – w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników – szkolenia przeprowadza się w formie instruktażu.
- nie rzadziej niż raz na 3 lata – w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – szkolenie przeprowadza się w formie instruktażu.
- nie rzadziej niż raz na 5 lat – w przypadku pracowników wymienionych w pytaniu powyżej w pkt. 1 i 3-5 – szkolenie przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
UWAGA!
Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego BHP pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach ustala pracodawca , po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. Każdorazowo należy wziąć pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
Kiedy należy przeprowadzić pierwsze szkolenie okresowe BHP ?
Pierwsze szkolenie okresowe BHP osób będących pracodawcami oraz innymi osobami kierującymi pracownikami powinno zostać przeprowadzone w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast pozostałych osób zatrudnionych wymienionych w pytaniu powyżej – w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy.
Ze szkolenia okresowego mogą być zwolnione osoby, które:
- Przedłożą aktualne zaświadczenie o odbyciu w okresie odpowiednio do 6 lub 12 miesięcy wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy ;
- Odbyły w okresie do 6 lub 12 miesięcy szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującym na stanowisku pracy.
Dokumentowanie szkolenia okresowego BHP
Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami BHP.
Organizator szkolenia potwierdza odbycie szkolenia okresowego BHP wydając zaświadczenie, którego wzór określają odrębne przepisy. Odpis zaświadczenia BHP przechowywany jest w aktach osobowych pracownika.
Organizator szkolenia powinien posiadać dziennik szkolenia zawierający:
- Listę uczestników szkolenia;
- Protokół przeprowadzonego egzaminu;
- Rejestr wydanych zaświadczeń;
- Program realizowanych szkoleń
W naszej ofercie szkoleniowej posiadamy wszystkie rodzaje szkoleń BHP! Szkolenia BHP przeprowadzamy w formie zdalnej – online oraz stacjonarnej u klienta.
Zapraszamy do kontaktu !