Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) postanowił wspomóc przedsiębiorców w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy. O środki może ubiegać się każda firma, która przygotuje wypełniony wniosek o dofinansowanie z ZUS projektu inwestycyjnego lub doradczo-inwestycyjnego w zakresie BHP.
Od 1 stycznia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które zmieniają zasady działania programu. Te same zasady programu ZUS dotacje 2021 będą obowiązywać wszystkich przedsiębiorców.
Dotacje z ZUS-u na poprawę warunków pracy – BHP w firmie
Do tej pory wnioski były rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, a na ocenę projektu trzeba było czekać nawet kilkanaście miesięcy! Aktualnie wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane w ramach procedury konkursowej. Jeśli chodzi o zakres na jaki możemy uzyskać dofinansowanie z ZUS na BHP 2021 to nie uległo to zmianie i nadal jest wiele możliwych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo:
- osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń
- optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów laserowych itp.)
- urządzeń ochronnych czułych na nacisk (mat, podłóg, obrzeży, krawędzi itp.),
- elementów systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa (oburęcznych urządzeń sterujących, urządzeń blokujących zezwalających, wyłączników krańcowych itp.),
- kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwięko-chłonno-izolacyjnych
- obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi,
wyrobów i ustrojów przeciw-drganiowych (wibroizolatorów, amortyzatorów itp.) - neutralizatorów elektryczności statycznej
- urządzeń oczyszczających powietrze (np.: filtrów, filtropochłaniaczy itp.)
- urządzeń i elementów wentylacji
- urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości
- urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków
- dotacje z ZUS na wózek widłowy
- urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.
Jakie warunki należy spełnić ubiegając się o dotację z ZUS na poprawę stanu BHP w firmie?
Do konkursu może przystąpić Wnioskodawca, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne;
2) nie zalega z opłacaniem podatków;
3) nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji,
postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
4) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
5) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
Wniosek, złożony przez Wnioskodawcę, który nie spełnia powyższych kryteriów , nie podlega rozpatrzeniu. W jednym Projekcie może być realizowanych równocześnie wiele działań o różnym charakterze i z różnych obszarów technicznych, które mają przyczynić się do ograniczenia lub zniwelowania występowania czynników ryzyka na stanowiskach pracy. W ramach Programu dofinansowania podlegają dofinansowaniu wyłącznie działania inwestycyjne i doradcze wskazane w Katalogu działań. Planowany termin realizacji Projektu, określony we Wniosku, nie może być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 6 miesięcy. Wnioskodawca powinien zaplanować go biorąc pod uwagę: czas potrzebny od zamówienia/zlecenia, dostawy/usługi, przeprowadzenie pomiarów po realizacji Projektu, zdobycie uprawnień na urządzenia (jeśli Projekt tego wymaga). Termin ten może być zmieniony jedynie przez Eksperta w ramach oceny merytorycznej Wniosku lub na zasadach określonych w Umowie.
JAK poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie z ZUS na BHP?
Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zawierać:
1) imię i nazwisko lub nazwę płatnika składek oraz numer rachunku składkowego;
2) liczbę osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu;
3) rodzaj, opis, cel i sposób realizacji działań w ramach projektu;
4) oświadczenie płatnika składek o spełnianiu warunków, o których mowa powyżej.
Ponadto do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć dokument przedstawiający poziom czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy oraz ocenę ryzyka zawodowego.
Zakład dokona oceny formalnej wniosku o dofinansowanie projektu, sprawdzi czy płatnik składek spełnienia warunki, oraz oceni kompletności i prawidłowości złożonego wniosku. Jeżeli wniosek o dofinansowanie projektu będzie zawierał braki formalne, ZUS wezwie płatnika składek do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku gdy braki formalne nie zostaną usunięte w terminie wniosek o dofinansowanie projektu nie będzie podlegał rozpatrzeniu. Jeżeli płatnik spełni wszystkie wymagania a wniosek będzie złożony poprawnie ZUS przekaże wniosek o dofinansowanie projektu do CIOP-u.
Jakie są maksymalne kwoty dofinansowania z ZUS na poprawę stanu BHP w firmie?
Według nowych przepisów maksymalna wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:
1) od 1 do 9 osób – wynosi do 90% szacowanej wartości projektu;
2) od 10 do 49 osób – wynosi do 80% szacowanej wartości projektu;
3) od 50 do 249 osób – wynosi do 60% szacowanej wartości projektu;
4) od 250 osób – wynosi do 20% szacowanej wartości projektu.
Szacowaną wartość projektu określa sam płatnik składek we wniosku o dofinansowanie projektu.
W firmie BHPlink pomagamy przedsiębiorcom i firmom w przygotowaniu strategii związanej z pozyskaniem dofinansowania na poprawę warunków pracy – BHP z ZUS. Pomagamy sporządzić wniosek o dofinansowanie oraz komplet niezbędnej dokumentacji, a także opracować plan realizacji zadań poprawiających stan BHP.
Zapraszamy do kontaktu !